Mořské akvárium

V dubnu 2013 proběhlo slepení a výměna nového akvária.
V červnu 2014 stěhování do nového bytu.
V červenci 2016 stěhování (snad poslední) do jiného bytu.

Základní informacez boku 15.5.2015.jpg

Rozměry akvária : 120cm x 50cm x 55cm
Celkový objem vody v systému : ~ 450 litrů
Objem akvária : 330 litrů prázdné – s dekoracemi ~ 300 litrů
Objem filtru : 200 litrů prázdný – s náplněmi ~ 120 litrů
Odpěňovač : Nyos Quantum 160
Proudová čerpadla : 1 x Jebao RW-15 / 1x Jebao SW-8
Výtlačné čerpadlo od filtru : Jecod-Jebao DCS 3000
Dávkovací čerpadla : Jebao DP-3 + Jebao DP- 3S
Osvětlení : 2 x LED Kessil A360 W-E series Tuna blue 90 W / LED rampa 360 W
Voda : Reverzní osmóza 80 GPD + deionizace (DI)
Stopové prvky : ATI Essentials 3 x 1 000 ml
Sůl : Red Sea Coral Pro / Tropic Marin pro reef
Krmení : artemia, krill, mysis, cyklop, nori řasa
Parametry vody :
Teplota: 25 °C
Salinita: 1,026 g/ml
Dusičnany: 10ppm
Fosforečnany: <0.07ppm
Vápník: 450 mg/L
Hořčík: 1370 mg/L
KH: 8 dKH

Chceme-li vytvořit svým chovancům příznivé životní podmínky, musíme vždy vycházet z prostředí, v němž ryby žijí v přírodě, na něž si po tisíciletí zvykly a jehož jsou vlastně konečným produktem.

Filtr :

Systém filtrace je u mořských akvárií je odlišný od filtrace u akvárií sladkovodních. Já používám „klasický“ systém filtrace. Ten je založen na vytvoření maximální plochy nosného filtračního materiálu osídleného nitrifikačními bakteriemi. Účinnost tohoto systému je navíc posílena předřazením odpěňovače. K velkým kladům tohoto systému patří jeho výrazná stabilita, která se časem nemění. Filtr má objem 200 litrů prázdný – s náplněmi ~ 120 litrů. Je tvořen šesti přepážkami. V první přepážce se nachází odpěňovač a v ostatních jsou živé kameny a korálově chipsy. Dříve jsem ještě používal hrubý biomolitan, ale ten nedoporučuji z důvodu zanášení. V poslední přepážce je výtlačné čerpadlo.

Osvětlení :

Pro správnou funkci mořského akvária je volba správného osvětlení „životně“ důležitá. Nejedná se jen o intenzitu světelného zdroje, ale i o jeho spektrum. V roce 2016 jsem přešel na LED osvětlení a to 2 x Kessil A360 W-E series Tuna blue 90 W + Kessil Spectral Controller doplněný o 2 x T5 54W. Doba svícení je od 8:00 do 21:00 s postupným rozsvícením a zhasínáním. Maximální výkon je nastaven na šest hodin. Dříve jsem používal osvětlovací kryt vlastní výroby osazen zářivkami 6 x T5 54W od firmy ATI (Aquablue special, Blue plus, Coral plus a Purple plus) a odrazovými plochami.

Proudění :

V mořském akváriu musíme vytvořit proudění vody, bez kterého by život v něm nemohl fungovat správně. Pro korály je třeba vytvořit, co nejvíce chaotické proudění se správnou intenzitou. Korály budou ovívány proudem z obou stran, vytvoří se přirozené prostředí nejen na pohled, ale střídáním směru proudění se bude i lépe zvedat kal ze dna nádrže, filtr jej pak může snadněji nasát. K rozhýbání vody v akváriu používám dvě čerpadla Jebao RW-15 a Jebao SW-8.

Chlazení :

Teplota je u mořských akvárií obecně dost problém. Hlavně v letních měsících. Světla jak halogenové výbojky tak i T5 zářivky topí opravdu velmi. Ideální teplota je 25 – 26 C° a to bez chlazení v rozpáleném pokoji a s topícími světly nejde. Jsou dvě možnosti jak chlazení vyřešit. Buď koupit originál chlazení, nebo si ho udělat. Já jsem začal tím druhým. Pořídil jsem starou ledničku, kterou jsem upravil k mým potřebám. Do lednice jsem dal nádobu s vodou a do ní pak do spirály smotanou tenkostěnnou silikonovou hadici, skrz kterou proudí voda z akvária. O spínání se stará termostat DIXELL XR10CX s ponornou sondou NG6. Termostat spíná malé čerpadlo, které je v poslední přepážce ve filtru. Pracovalo to přesně a spolehlivě, ale po zvětšení akvária to při déle trvajících horkých dnech přestávalo stíhat udržet požadovanou teplotu. Nakonec v létě 2013 lednice vypověděla službu. Nebyl čas shánět a předělávat další lednici a tak jsem zakoupil chlazení TECO TR 15 které chladí bez problémů.

Údržba :

Údržba mořského akvária je sice náročnější než u sladkého, ale když se do toho člověk dostane a nekašle na to, tak to zabere denně cca 10 min.. Ráno po rozsvícení světel zkontroluji vizuálně akvárium, když je potřeba očistím sklo. Zkontroluji stav techniky ( čerpadla čerpají, odpěňovač pění atd… ) Nakrmím ryby a je to hotové. Jednou za čtrnáct dní vyměním 60 litrů vody v systému.

 

Korály měkké

Zoanthus sp.Lobophytum sp.
Pachyclavularia violaceaDiscosoma - blue,red,green
Pseudopterogorgia bipinnataPseudopterogorgia bipinnata

Korály tvrdé

Montipora foliosaCaulastrea furcata
Echinopora lamellosaHydnophora pilosa
Hydnophora exesaEuphyllia paraancora
Euphyllia paradivisaEuphyllia yaeyamaensis
Euphyllia glabrescensPocillopora damicornis
Tubipora musicaSeriatopora caliendrum
Seriatopora stellataFungia
Galaxea astreataTurbinaria peltata
Turbinaria mesenterinaMontipora digitata
Montipora delicatulaPectinia
Caulastrea echinulataPavona cactus
Pavona decussataMontipora sp. blue
Acropora green

Ryby

PočetDruh
1Chelmon rostratus
1Salarias fasciatus
1Siganus magnificus
2Amphiprion ocellaris
1Valenciennea puellaris
1Acanthurus tennentii

Bezobratlí

PočetDruh
1Lysmata amboinensis
3Phymanthus buitendijki